top of page
GameStreet Final_edited.jpg
Asset 5.png

Game Street (Oyun Sokağı) Maltepe Projesi

Maltepe, Istanbul

Ocak - Aralık 2023

Oyun Sokağı Maltepe projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Parklar Bahçeler ve Yeşil Alanlar Dairesi Play İstanbul, Maltepe Belediyesi ve EKA Creative Studio ortaklığında hayata geçirilmiştir.

Proje, sokaktaki çocukların güvenliğini sağlamak ve sanat uygulamalarını kullanarak onları sokakta oynamaya teşvik etmek için tasarlanmıştır. Kapsayıcılığın ana amaçlardan biri olduğu proje boyunca, cadde çevresinde yaşayanlar alanın yenilenmesi karar sürecinde aktif olarak yer alacak. Sanatın kullanımıyla çocuklar için daha güvenli ve eğlenceli sokaklar yaratmayı hedefleyen projede, NoMoreLies (Kayıhan Fırat) mahlaslı sokak sanatçısının hazırladığı sokağa özgü tasarım uygulanmıştır. Proje alanı Maltepe Altayçeşme Mahallesi, Prof. Sulhi Dönmezer Caddesi olarak adlandırılan üç farklı okulu birbirine bağlayan bir cadde olarak belirlenmiştir.

Proje İçeriği

Proje kapsamında gerçekleştirilen pop-up deneme etkinliğinde, mahallelinin katılımıyla bir gün boyunca etkinlikler yapılmış ve caddenin planlanan tasarımının provası yapılmıştır. Bu etkinlikler arasında çocuklarla eskiz atölyesi, mahallelilerle söyleşi ve anketler, spor etkinlikleri ve sokak yenileme atölyesi gerçekleşmiştir.

Provanın ardından mahalleliden gelen öneriler ışığında sanatçımız Prof Dr Sulhi Dönmezer Sokak'ın kimliğine uygun bir tasarım hazırlamıştır. İki farklı alternatifle hazırlanan tasarım mahalleliye sorulmuş ve en çok oy alan tasarım 7-13 Eylül tarihleri boyunca sokakta uygulanmıştır. Sokakta uygulanan boyamanın yaklaşık bir yıl süresince alanda kalması ve kullanımın incelenmesi planlanmıştır. Mahallelinin alanı kullanımına göre kalıcı tasarıma yönelik adımlar Maltepe Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü tarafından atılacaktır.

IMG_0710.JPG
DJI_0095.JPG

Proje Takvimi

Ocak 2023

06 Nisan 2023

Proje Tanıtım Toplantısı

11 Nisan 2023

Proje Tanıtım Toplantısı

14 Nisan 2023

Pop-Up Prova Etkinliği

7-13 Eylül 2023

Proje Uygulaması

Eylül 2023 - Eylül 2024

Kullanımın İzlenmesi

Game Street Projesi resmi olarak başlamıştır.

Projenin belediye içerisindeki tanıtımını amaçlayan toplantı İBB Orhangazi Şehir Parkı yerleşkesinde gerçekleştirilmiştir.

Yaratıcı endüstrilere yönelik proje tanıtım toplantısı Atölye Bomontiada'da gerçekleştirilmiştir.

Prof. Sulhi Dönmezer Sokak'ta projenin provasını amaçlayan pop-up etkinlik tamamlanmıştır. Sokak bir günlüğüne trafiğe kapatılmış ve mahalleliden ve iş yerlerinden sokak hakkında görüş toplanmıştır. Çocuklara yönelik atölyeler ile ileride yapalıcak tasarım için altlık oluşturulmuştur.

Mahalleliden alınan geri bildirime göre proje ekibi sokağa uygun bir sanat eserinin hazırlanması adına birçok sokak sanatçısıyla görüşme sağlamıştır. NoMoreLies mahlaslı sokak sanatçısı alana uygun bir tasarım yapmış ve 7-13 Eylül tarihlerinde alanda bu sanat eseri uygulanmıştır.

Mahalleliden alanı kullanımını incelemek adına uygulamadan 1, 6 ve 12 ay sonra çeşitli incelemeler yapılacak ve raporlanacaktır.

bottom of page