top of page
STORY ATIN KESİN .jpg
Asset 5.png

Game Street (Oyun Sokağı) Maltepe Projesi

Maltepe, Istanbul

Ocak - Aralık 2023

Oyun Sokağı Maltepe projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Parklar Bahçeler ve Yeşil Alanlar Dairesi Play İstanbul, Maltepe Belediyesi ve EKA Creative Studio ortaklığında hayata geçirildi.

Proje, sokaktaki çocukların güvenliğini sağlamak ve sanat uygulamalarını kullanarak onları sokakta oynamaya teşvik etmek için tasarlanmıştır. Kapsayıcılığın ana amaçlardan biri olduğu proje boyunca, cadde çevresinde yaşayanlar alanın yenilenmesi karar sürecinde aktif olarak yer alacak. Sanatın kullanımıyla çocuklar için daha güvenli ve eğlenceli sokaklar yaratmayı hedefleyen projede, bir grup sanatçının da katılımı sağlanacak. Proje alanı Maltepe Altayçeşme Mahallesi, Prof. Sulhi Dönmezer Caddesi olarak adlandırılan üç farklı okulu birbirine bağlayan bir cadde olarak belirlenmiştir.

Proje İçeriği

Proje kapsamında gerçekleştirilecek pop-up deneme etkinliğinde, mahallelinin katılımıyla bir gün boyunca etkinlikler yapılacak ve caddenin planlanan tasarımının provası yapılacak. Bu etkinlikler arasında çocuklarla eskiz atölyesi, mahallelilerle söyleşi ve anketler, spor etkinlikleri ve sokak yenileme atölyesi planlandı.

Provanın ardından mahalleliden gelen iddialara göre sanatçıların yolu tasarlaması için bir süre verilecek ve ardından önümüzdeki aylarda cadde yenilenecek.

IMG_0710.JPG

Proje Takvimi

Ocak 2023

06 Nisan 2023

Proje Tanıtım Toplantısı

11 Nisan 2023

Proje Tanıtım Toplantısı

14 Nisan 2023

Pop-Up Prova Etkinliği

Game Street Projesi resmi olarak başlamıştır.

Projenin belediye içerisindeki tanıtımını amaçlayan toplantı İBB Orhangazi Şehir Parkı yerleşkesinde gerçekleştirilmiştir.

Yaratıcı endüstrilere yönelik proje tanıtım toplantısı Atölye Bomontiada'da gerçekleştirilmiştir.

Prof. Sulhi Dönmezer Sokak'ta projenin provasını amaçlayan pop-up etkinlik tamamlanmıştır. Sokak bir günlüğüne trafiğe kapatılmış ve mahalleliden ve iş yerlerinden sokak hakkında görüş toplanmıştır. Çocuklara yönelik atölyeler ile ileride yapalıcak tasarım için altlık oluşturulmuştur.

bottom of page